Şehir ortamında koşmak: Kurtarıcı hareketler

Şehir içinde yapılan koşular giderek yaygınlaşıyor. Pratik ve sosyal bir yönü olan şehirde koşu bazı önlemler alınarak yapılmalıdır. İşte bu önlemlerden başlıcaları;

Şehirde koşmanın bazı avantajları vardır. Özellikle bir koşu veya bir antrenman seansının lojistiğini daha basitleştirir. Evinizden çıkmanız yeterlidir: Hemen çalışmaya başlarsınız!

Şehir ortamında koşu yapmak bazı orijinal durumlar oluşmasına yol açar. Bilmediğiniz mahallelerden dolanmak, sürpriz arkadaş veya ebeveyn ziyaretleri ve pratik ise, gıda maddeleri alışverişi: Park yeri sorununuz olmaz veya bir çikolata tabletiyle kasaya giderken vicdanınızın rahat olmaması gibi bir durum yaşamazsınız

Ancak, şehir merkezlerinde belli ölçüde tedbirli olmalısınız. Koşucu bir yayadır, arazi aracı değildir. Bu yüzden de, yürürlükteki yönetmeliklere, yani yaya kanununa uyarak kendi güvenliğine dikkat etmelidir.

 

Her durumda harfiyen uyulması gereken bazı temel kurallar:

- Trafik ışıklarına uyun (böyle yapmadığınız takdirde güvenlik kuvvetleri tutanak tutabilirler).

- Kaldırımın üzerinde koşun yolun üzerinde değil.

- Gece reflektörlü yelek giyin veya reflektörlü kolluk takın (bu ürünleri tüm Decathlon mağazalarında bulabilirsiniz).

- Yayaları itiştirmemeye veya yürümelerine engel olmamaya dikkat edin (özellikle de çocukları, yaşlıları ve özürlü kişileri).

- Mp3 çaların sesini yakın çevrenizle irtibat halinde olmanıza engel teşkil etmeyecek şekilde ayarlayın: Her an yakın bir tehlikeyi hemen algılayabilmelisiniz.

- Temizlik konusunda kusursuz davranın: Yollara herhangi bir şey atmanız söz konusu olamaz (şişe, kâğıt mendil, boş enerji jelleri). Ve bazen içinizden gelse bile, park halindeki iki araç arasında idrarınızı yapmayın (cezası 35 Euro'dur).

Koşucu, araçlar ve diğer tüm motorlu taşıtlar karşısındaki zayıf konumu nedeniyle, yollarda veya kavşaklarda karşıdan karşıya geçerken son derece dikkatli olmalıdır: Kazalar nadiren yaşanır, ancak bu kazalar bazen dramatik bir hal alabilir.

Yaşadığınız şehirde veya tanımadığınız bir şehirde macera aramaya çıktıysanız bir tavsiye: Kötü hava koşulları nedeniyle veya büyük bir yorgunluk hissetmeniz durumunda toplu taşıma araçları veya taksiyle eve dönmek için, yanınıza bir metro alın. Son olarak, (özellikle yabancı ülkelerde) üzerinizde kimliğinizin belirlenmesini sağlayan bir belge bulundurun.

 

İyi yarışlar!
 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Puanlama
SAYFA ÜST KISMI