Önemsiz yaraların üstesinden gelmek!


Sık sık koşmak önemsiz yaraların oluşmasına yol açar. Uygun olmayan donanım veya alınacak önlemlerin bilinmemesi: Koşmak zor değildir ancak asgari derecede metotlu çalışmanızı gerektirir.

 

Ayakkabılar

* Ayaklarınıza özen gösterinDeride kabarcık oluşmasını ve daha da önemlisi uygun olmayan bir donanımın kullanılmasına bağlı olarak oluşacak yaralanmaları önleyin: Bu sportif faaliyetinizin temelini oluşturur!

Ayakkabı seçimi çok önemlidir ve bunun yerini hiçbir şey alamaz; koşmaya yeni başlıyorsanız bir uzmana danışın. Koşu ayakkabısı satın almadan önce, çok sayıda unsur göz önüne alınabilir: Adımınızın niteliği, ağırlığınız ve antrenman yapacağınız mesafeler.

Kalenji'nin KIPRUN serisi tüm başlangıç koşullarını karşılar. Tekrar edelim: Birisine danışın!

* Bağcıkların bağlanmasına dikkat edin

Ayaklar efor sırasında şişmeye meyillidir. Dolayısıyla, ayaklarınızın ayakkabının içinde hapsolmaması için normalden yarım numara daha büyük ayakkabıları tercih edin.

Bağcıkların bağlanması çok önemlidir, zira bazen aşırı derecede sıkı oldukları takdirde, can sıkıcı küçük yaraların oluşmasına yol açabilirler. Özellikle de, ayağın üst kısmında , tam düğümün (bazen çift düğüm olur) dille temas ettiği noktada.

Çoğu zaman basit bir sıyrıktan daha önemli olmayan küçük yaralar oluşabilir. Düzenli olarak bağcıklı ayakkabı giyilmesi nedeniyle, bu yaraların kapanması zorlaşır. Bu tür sıkıntıları önlemek için, ayağınızın ayakkabı içinde hareket etmediğini ve ayağın üst kısmının sıkışmış olmadığını kontrol edin.

 

Kumaş

* Tahrişlerden korunun

Erkeklerde gövde en hassas bölgedir. Özellikle meme uçları çoğu zaman fazla sert bir kumaşa sürtünmeleri nedeniyle kanayacak kadar tahriş olurlar.

Bu kaygıyı nihai olarak gidermek ve koşucuların efor sonunda çıkarılması zor yakı parçalarıyla korunmak zorunda kalmasını önlemek için, Kalenji DEEFUZ ATHLETIC tişörtünü yaratmıştır. Göğsün üzerine yerleştirilen patentli bu yeni bileşen meme uçlarında en ufak bir tahriş oluşmasından korkmadan koşulmasını sağlar.

Erkeklerin ve kadınların kalçalarının iç kısmına ince bir vazelin veya sürtünme önleyici krem tabakası sürerek, burada da tahrişlerin koşma keyfini bozmaması için dikkat etmelerinde fayda vardır: .

* Rahatlığa öncelik verin

Hava koşullarına uygun olmayan bir giysiyle koşmak kadar can sıkıcı bir şey yoktur. Bu yüzden, dolabınızda, soğuğa dayanmanızı, yağmur ve rüzgâra rağmen koşabilmenizi veya sıcak havalarda güneşin altında koşmaktan keyif alabilmenizi sağlayan bir giysi bulundurmanız gerekir.

Ekipmanlarınızı zevklerinize, ihtiyaçlarınıza ve özellikle vücut şeklinize göre seçin. Rahat etmek ve hiçbir rahatsızlık hissetmemek istiyorsunuz. Kuşkusuz, örneğin adımlarınıza engel teşkil edebilecek fazla büyük bir rüzgâr kesici mont giymeniz pek tavsiye edilmez. Ama bazen bir saatten fazla süren eforlar sırasında kendinizi sıkışmış hissetmemeniz için rahatlığa öncelik verin.

 

Aksesuarlar

* Susuz kalmayın

Bu en büyük sorundur ve bazı durumlarda çok ciddi boyutlara ulaşabilir! 50 dakikayı aşan bir antrenman seansı sırasında mutlaka düzenli aralıklarla su içilmelidir. Ve herhangi bir efordan önce mutlaka bir matara edinmelisiniz.

Matara, efor jelleri ve kişisel eşyalar (anahtarlar, kredi kartı, hatta cep telefonu) takılabilen kemerler her türlü riske karşı bir sigorta niteliğindedir. Dehidrasyon vakalarının çok olduğunu ve bunun tecrübeli koşucuların başına da gelebileceğini unutmayın. Riske girmeyin…

* Her durumda başkaları tarafından görülebilir durumda olun

İster şehirde ister kırlarda koşun, başkaları tarafından mutlaka görülmek gerekir! Bu nedenle araç trafiğinin tamamen serbest olduğu bölgelerde söz konusu olan kendi güvenliğinizdir.

Zayıf aydınlatma koşullarında koşarken bir reflektörlü güvenlik kolluğu takmaktan çekinmeyin. Gece yapılan antrenman seansları sırasında, reflektörlü bir yelek, hatta bir kafa lambası kullanılması da düşünülebilir. Başkaları tarafından görülmek daima bir öncelik olmalıdır. Ancak yayaların uyması gereken kurallara uymaya dikkat edin. Koşucu olmanız size her şeyi yapma hakkı vermez!

 

İyi şanslar!

 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Puanlama
SAYFA ÜST KISMI