Niçin koşuya özel giysiler giyilmeli?

(1)


Huzur içinde, keyifle ve rahat bir şekilde koşu yapmak için uygun bir teçhizat kullanılması önemlidir. Koşu giysileri sizin iyiliğiniz içindir! İç çamaşırı, tişört, şort, tayt olarak, koşu için tasarlanmış teknik ürünler seçin. Ve koşu giysinizi nasıl koruyacaksınız.

Huzur içinde, keyifle ve rahat bir şekilde koşu yapmak için uygun bir teçhizat kullanılması önemlidir. Koşu giysileri sizin iyiliğiniz içindir!

 

Niçin erkek ve kadın iç çamaşırı giyilmeli (kat 0)?

Rahat bir şekilde koşmak için, koşuya ve vücut şeklinize uygun iç çamaşırı giymeniz önemlidir. Erkek iç çamaşırları (bunlara kat 0 adı da verilir) vücuda yakın giyilmek üzere üretilmişlerdir. Bu iç çamaşırlarının ikinci deri etkisi de vardır ve kasların yerlerinde tutulmasını sağlarlar, sürekli bir sıcaklık hissi verirler ve hareketleri kolaylaştırırlar. Kullanılan malzemeler nefes alan cinstendir; teri dışarı atarlar ve vücudun sıcaklığını düzenlerler.

Bayan koşucular, spor yapmaya uygun bir sütyen seçin. Bu sütyenlerin farklı kesimleri efor esnasında size optimal rahatlık sağlamak üzere tasarlanmışlardır: Takviyeli tutuş, hareket etme rahatlığı, darbe emme… Bu sütyenlerin malzemeleri nefes alır ve havalandırılır, sürtünmeyi önlemeleri için boneleri dikiş içermez. Üstelik çapraz ve ayarlanabilir askılar sayesinde koşu sütyenlerini takmak çok kolaydır…

 

Niye nefes alan br tişörtle koşmalısınız (kat 1)?

Koşu sporunda en önemli husus, koşunun yoğunluğu, süresi veya dış ortam sıcaklığı ne olursa olsun cildi kuru tutarak, vücut sıcaklığını korumaktır. Koşuda ve her türlü havada, soğumamak ve rahatınızı korumak için, malzemesi "nefes alan" (katman 1 olarak adlandırılır) tişört veya mayo gibi bir giysi giymek çok önemlidir. Bu malzeme cildi kuru tutarak efor esnasında terin dışarı atılmasını sağlar.

Malzemesi vücudun nemini emen ve cildi çok hızlı bir şekilde soğutan pamuk tişört giymekten kaçının.

Kalenji ekipleri ve OXYLANE araştırma merkezindeki ısı konforu uzmanları koşu sporuna uygun bir giysi tasarlamışlardır. Bu uzmanlar teri dışarı atarak vücut sıcaklığını sabit tutabilen polyester elyaf, elastan ve poliyamidden oluşan teknik bir kumaş geliştirmişlerdir. Nefes alan bir Kalenji tişört seçerek, tamamen rahat bir koşu için düşük fiyata doğru seçimi yapmış olacaksınız!!

 

Niçin yalıtkan giysiler giymeli (katman 2)?

Koşu açık havada yapılan bir spor olduğundan, soğuk almamak ve rahat bir şekilde koşmak için giysilerinizi iklim koşullarına uydurmanız önemlidir. Önemli olan tüm koşu seansı boyunca iyi bir vücut sıcaklığını koruyabilmektir. Nefes alan ve yalıtkan malzemelerden yapılmış koşu giysileri (bunlara katman 2 adı verilir) vücut sıcaklığını sabit tutarken soğuğu geçirmez.

Yalıtkan bir giysinin malzemeleri hafiftir, hava geçirir ve sıcak tutar. (Örnek: Polar ceket, tayt, ısı düzenleyici mayo)

 

Niçin bir rüzgâr kesici mont ile koşmalısınız (katman 3)?

Rüzgâr çoğu zaman koşularınızın bir parçasıdır. (Katman 0 adı verilen) iç çamaşırınızın veya (katman 1 adı verilen) nefes alan koşu tişörtünüzün üzerine (katman 3 adı verilen) koşu ve dış mekân sporlarına uygun bir rüzgâr kesici mont giyerek etkili bir şekilde korunun. Teknik ve nefes alan malzemelerden yapılmış rüzgâr kesici mont vücudu harici sıcaklıktan yalıtır ve böylece, özellikle rüzgârın içeri girmesini engeller. Yağmurda, su geçirmez olan bazı rüzgâr kesici montlar suyun kumaşa nüfuz etmesine engel olurlar ve böylece vücudunuzu kuru tutarlar.

Nefes alan bir rüzgâr kesicinin tam tersi etkiye sahip K-WAY'i kullanmaktan kaçının: Aksi takdirde cildiniz nemli olacak ve daha çabuk üşüyeceksiniz. Koşularınız sırasında, ıslandıktan sonra ısınamayacağınızı bilin!!

 

Koşu giysinizin bakımını nasıl yapacaksınız?

Koşu giysinizin kumaş bileşenlerinin (polyester, elastan, poliyamid) bakımı kolaydır ve birkaç yıkamadan sonra uzamazlar. Bunları 30° sıcaklıkta elde veya makinede yıkamanız yeterlidir. Kuruma işlemi çok hızlıdır. Koşu giysilerinizi bir radyatörün üzerinde veya makinede kurutmaktan kaçının.

 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Puanlama
SAYFA ÜST KISMI