Kırlarda koşmak: Önce Güvenlik

Ana yollar ve yan yollar her seviyeden koşucular için müthiş antrenman ve sportif faaliyet sahaları oluştururlar. Bununla birlikte, koşma tutkunuzu risk almadan yaşayabilmeniz için bazı kurallara uymanız önemlidir.

 

> Giysiler ve Erzak

Önceliklerden ilki giysilerinizle ilgilidir. Soğuk aylarda soğuktan korunmayı, özellikle de uzuvlarınızı korumayı unutmayın. Eforunuzun süresi ve yoğunluğu ne olursa olsun, mutlaka eldiven ve başlık takmanız gerekir. Soğuk algınlığı ve vücut ısınızın düşmesi gibi bir durumla karşı karşıya kalmaktansa, bir kat giysi çıkarmak daha iyidir.

Bunun aksine, sıcak havada koşuyorsanız, güneşe maruz kalan bölgelere (özellikle de ensenize ve omuzlarınıza) güneş kremi sürmeyi unutmayın: Koşarken kolayca güneş çarpması yaşayabilirsiniz. Bir kasket takmanız da tavsiye edilir.

Hava ister soğuk olsun ister sıcak, yanınıza bir enerji barı veya jeli ve düzenli aralıklarla su içmek için bir matara alın. Bir saatten daha uzun süren gezintilere çıktığınızda, kolayca su bulabileceğiniz yerleri (çeşmeler, kafeler) önceden tespit edin.

 

>Güvenlik

Issız patikalarda koşmadığınız sürece en bariz tehlike, araç akışıyla zorunlu olarak bir arada olmanız gerektiğidir. Öncelik: Asla size doğru gelen araçlara veya motorlu taşıtlara sırtınızı çevirmeyin. Yolun solundan koşmanız şiddetle tavsiye edilir. Keskin bir viraj görüş mesafesini kısıtlıyorsa, birkaç on metre boyunca sağ tarafa geçilebilir.

Son üç yılda yaşanan trajik olaylar, bana kadınlar tarafından mutlaka alınması gereken önlemleri hatırlattı. İşte bu önlemlerden başlıcaları:

- Mümkünse grup halinde koşun..

- İçgüdülerinize güvenin: Herhangi bir neden olmaksızın yarı yoldan dönün..

- Düzenli aralıklarla koşu saatlerinizi ve parkurunuzu değiştirin.

- Cep telefonunuzu yanınıza alın ve düdük veya şiddetli bir ses çıkarabilecek bir nesneyi üzerinizde bulundurun.

- Bir yakınınıza güzergâhınızı ve tam dönüş saatinizi bildirin.

- Mp3 çaların ses düzeyini (gerekirse) yakın bir tehlikeyi algılamanıza engel olmayacak kadar düşük tutun.

- Porter des vêtements colorés pour être bien visible !

 

> Başkalarına ve doğaya saygı gösterin

Kırlarda koşmak suiistimal edilmeden faydalanılması gereken bir ayrıcalıktır. Ana yolları, yan yolları, bayır ve ağaçlıkları kirletme yasağına vurgu yapmak gerekir mi?

Koşu kuralları belli bir davranış bilgisine sahip olunmasını gerektirir: Karşılaştığınız kişileri dostça selamlayın (sadece diğer koşucuları değil) ve köy ve beldelerden geçerken kibar davranın (üstsüz koşmayın).

Antrenman arkadaşlarınızı da geride bırakmamaya dikkat edin. Kırlara giden bir koşucu grubu birbiriyle kenetlenmelidir. Yardımlaşma sorusu. Birlikte yola çıkalım. Birlikte bitirelim!

 

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Puanlama
SAYFA ÜST KISMI